Nowotwory gardła

Rak gardłaSchorzeń i problemów laryngologicznych wskazuje się obecnie naprawdę mnóstwo. Wśród tych uważanych za jeden z bardziej zagrażających ludzkiemu życiu znajduje się rak gardła. Początkowy przebieg choroby przypomina bardzo szybko zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. To właśnie z tego powodu rak gardła wykrywany bywa naprawdę późno. Istotnie zmniejsza to szansę pacjenta na powrót do zdrowia.

Rak gardła górnego – objawy

W przypadku raka jamy nosowo – gardłowej, czyli tak zwanego raka górnego, typowym objawem jest przede wszystkim niedosłuch, który jest wynikiem wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Osoby, u których rozwinął się rak jamy nosowo – gardłowej borykają się również z nasilającymi się trudnością w czasie choćby najmniejszych prób oddychania przez nos. W efekcie konieczne staje się oddychanie przez usta, co prowadzi do silnego wysychania śluzówki. Do tego dochodzi zmieniająca się barwa głosu oraz zaburzenia w zakresie mówienia. Jednym z objawów, który również może sugerować rak tej części ciała są pojawiające się często krwawienia z nosa, które jest bardzo trudno opanować.

Rak gardła środkowego

W tym wypadku zmiany nowotworowe lokują się na podstawie języka, ale również migdałkach oraz tylnej ścianie gardła. W początkowym okresie rozwoju choroby rozwija się guz, którego kolor bardzo silnie przypominają tkanki, które go otaczają. Wraz z upływem czasu może on zamienić się w bolesne owrzodzenie. Do tego dochodzą trudności z oddychaniem oraz naprawdę nieprzyjemny zapach z ust.

Rak gardła – niezależnie od części, którą obejmuje – stanowi poważna zagrożenie dla zdrowia i życia osoby, u której się rozwinął. Wymaga zawsze leczenia, które często jest naprawdę inwazyjne. Jeżeli doszło do powiększenia się już węzłów chłonnych zlokalizowanych na szyi, można mieć pewność, że choroba jest naprawdę zaawansowana. Tymczasem im wcześniej zostanie ona wykryta, tym większe szanse na wyleczenie i powrót do całkowicie normalnego funkcjonowania. Nawet zwykła chrypka powinna skłonić do wizyty u specjalisty.

Tags: ,

Posted in Nowotwory