Bezdech – błaha sprawa?

Bardzo poważnym zaburzeniem, które utrudnia życie wielu parom małżeńskim jest oczywiście niemożność spokojnego, cichego snu. W szczególności cierpi ta osoba, która musi znosić tę dolegliwość u swojego partnera. Zdarza się, że bezdech prowadzi do poważnych kryzysów małżeńskich, a w skrajnych przypadkach do rozwodu. Zwykle na bezdech cierpią mężczyźni, zdecydowanie rzadziej ta choroba dotyka kobiety.

Dolegliwość ta z pozoru błaha i nieszkodliwe tak naprawdę może doprowadzić nawet do niedotlenienia mózgu i poważnych urazów całego organizmu. Jeśli w trakcie snu nie oddychamy dłużej niż kilka minut, może to doprowadzić do martwicy niektórych partii mózgu, a więc wywołać nieodwracalne zmiany. Biorąc pod uwagę, że takie zatrzymanie oddechu ma miejsce kilkadziesiąt razy w ciągu nocy, to może mieć groźne konsekwencje dla naszego organizmu. Oczywiście, że bezdech można leczyć. Jednak zanim zostaną podjęte te kroki, trzeba sprawdzić, czy dana osoba cierpi na bezdech czy też na lżejsze zaburzenia snu. Najprostszą metodą jest podłączenie pacjenta do specjalnego urządzenia, która rejestruje pracę płuc w trakcie snu. Na tej podstawie można ustalić, czy dochodzi do sytuacji, które zagrażają zdrowiu pacjenta. Specjalne urządzenie jest przywiązane do dłoni, a więc samo badanie nie sprawia pacjentowi żadnej przykrości. Pacjent w chwili położenia się do łóżka włącza urządzenie pomiarowe, które rejestruje jego oddech. W trakcie bezdechu następuje wstrzymanie pracy klatki piersiowej, płuca przestają się poruszać. Tak więc wywołujące uśmiech na twarzy chrapanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje u osoby, która na nie cierpi. Chrapanie dotyka przede wszystkim osoby starsze, z dużą otyłością. Innymi konsekwencjami bezdechu jest odczucie ciągłego niewyspania, zmęczenia, a także konieczność wielokrotnego oddawania moczu w ciągu nocy mimo, że dana osoba zapewnia, że spała wymaganą ilość godzin.

Jedną z metod walki z bezdechem jest radio chirurgia, która polega na tym, że poszerzane są drogi oddechowe u pacjenta, dzięki czemu poprawia się wielkość strumienia powietrza, które przepływa przez organizm. Tkanki, które są odpowiedzialne za drganie i wywołanie chrapania, poddane zostają strumieniowi powietrza, dzięki czemu zmienia się ich struktura. Chrapanie więc ustępuje, a my na nowo możemy cieszyć się spokojnym snem.

Tags: , , , ,

Posted in Chrapanie